Vyhľadávajte medzi 750 zariadeniami po celom Slovensku
registrácia prihlásenie
Ako postupovať pri umiestnení seniora do zariadenia
Dátum pridania:

Verejní poskytovatelia sociálnych služieb (kde zriaďovateľom je štát, alebo obec) sú vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave, takmer neprístupné. Aj so sponzorským darom, ktorý je už podľa zákona iba dobrovoľným príspevkom. V takýchto zariadeniach sa robia poradovníky na prijatie a čakacia doba je podľa regiónov od niekoľkých mesiacov do cca 3-4 rokov od registrácie žiadateľa. Pokiaľ si to však môžete finančne dovoliť, je dobré zveriť seniora súkromnému zariadeniu. Celý proces vybavovania umiestnenia seniora do zariadenia trvá cca 1-2 mesiace.

Je potrebných niekoľko dokladov a žiadostí:

 

1. Z internetu si na stránke samosprávneho kraja stiahnite a vyplňte "Lekársky nález na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu" a " Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu". Tlačivo lekárskeho nálezu dáte vyplniť lekárovi prvého kontaktu (kedysi „obvodný“ lekár). Ak je senior hospitalizovaný, alebo v poslednom mesiaci bol, je dobré priložiť aj najčerstvejšiu prepúšťaciu lekársku správu z nemocnice (ušetríte si pochôdzku na dodatočné vyšetrenia). Vyplníte "Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu", priložíte lekárkou vyplnený "Lekársky nález na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu" a pridáte kópiou posledného výmeru na dôchodok. S týmito vyplnenými dokumentmi (urobte si kópiu všetkých) zájdite na podateľňu príslušného samosprávneho kraja a podanie si dajte potvrdiť na kópii dokumentov. Dobré je (ale nie nevyhnutné) zastaviť sa pred podaním na odbore sociálnych vecí samosprávneho kraja a vysvetliť im situáciu. Samosprávny kraj rozbehne posudkový kolotoč, kde bude posudzovať odkázanosť seniora na sociálnu službu. Nakoniec sa stretne sociálny pracovník s Vami aj so seniorom, aby potvrdil stupeň odkázanosti, uvedený v písomných podkladoch. Ide o stupnicu I až VI, pričom VI. stupeň je najťažší - absolútna odkázanosť na pomoc inej osoby. Posudzovanie trvá cca 1-2 mesiace.

 

2. Vy však nemusíte čakať do verdiktu sociálneho posúdenia a môžete hneď vyplniť aj "Žiadosť o uzatvorenie Zmluvy o poskytovaní sociálnej služby", ku ktorej priložíte podateľňou potvrdenú "Žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu", priložíte kópiu lekárom vyplneného "Lekárskeho nálezu na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu (vrátane kópie prepúšťacej správy)" a pridáte kópiou posledného výmeru na dôchodok. S týmito dokumentmi zájdete do vybraného zariadenia (bez týchto papierov seniora nemôžu zapísať do žiadneho zariadenia, či už štátneho alebo súkromného). Tam môžu seniora prijať ako súrny prípad, ak je predpoklad (podľa lekárskeho posudku), že má odkázanosť vyššiu ako III. stupeň.

 

3. Výber zariadenia. Aj keď sa pripravuje zmena zákona, zatiaľ platí, že pacienta je potrebné umiestniť v rámci toho samosprávneho kraja, kde má trvalé bydlisko. Pokiaľ chce niekto umiestnenie v inom kraji (verejní poskytovatelia sociálnych služieb sa v inom kraji získavajú ťažko, pretože uprednostňujú svojich uchádzačov, súkromné zariadenie je možné osloviť, ale je potrebné požiadať o súhlas samosprávne kraje podľa bydliska aj podľa zariadenia.). Momentálne je v neverejných zariadeniach situácia trochu lepšia aj v Bratislavskom samosprávnom kraji. Ceny vo všetkých sa pohybujú cca od 25 do 45 Eur na deň (najčastejšie cca 30 Eur). Sponzorské dávať nemusíte. Pokiaľ som mala možnosť navštíviť alebo zozbierať informácie o rôznych zariadeniach, môžem povedať, že v rovnakej cene nájdete aj luxusné zariadenia s komfortom rodinného bývania so zabezpečenou lekárskou starostlivosťou, ale aj výsostne nemocničné typy zariadení. Stačí si vybrať. Dôležité však je, aby vo Vami vybraných bolo voľné miesto.
Skontaktujte viac zariadení, navštívte ich a tie, ktoré Vám vyhovujú, navštívte aj so seniorom. Ide predsa o jeho pobyt a mal by sa so zariadením stotožniť. Najvhodnejší čas je počas dní otvorených dverí, alebo si návštevu dohodnite tak, aby sa mu mal kto venovať a mohol mu ukázať, ako to v zariadení "chodí", aké aktivity tam môže robiť, akú spoločnosť tam bude mať.

 

Ako najlepšie seniora na nové prostredie pripraviť, Vám poradí nielen lekár prvého kontaktu, ale aj psychológ zariadenia, ktoré si vyberiete.

 

Zdroj: seniorhelp.sk

Lajknite a sledujte nás na
O výhodách portálu DomDochodcov.sk